29 Ekim 2021

OTOMOBİL DEPOSU 75 TL DAHA PAHALIYA DOLUYOR!

otomobil-deposu-75-tl-daha-pahaliya-doluyor

Otomobil deposu 75 tl daha pahalıya doluyor! CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, MYK gündemine dair basın toplantısı düzenledi.

Otomobil deposu 75 tl daha pahalıya doluyor! Öztrak toplantıda yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Yapılan son zamlarla benzin fiyatı 7 TL’yi geçiyor. Mazotun litresi de 6,5 TL’nin üstüne çıktı. Vatandaş otomobilinin deposunu doldurmak için bugün sene başına göre 75 lira daha fazla ödemek zorunda.

Buğdayın erken ekim dönemi geliyor, tarlada traktörler çalışacak. Çiftçimiz traktörünün deposunu doldurmak için sene başına göre 100 lira daha fazla ödemek zorunda. “Deponun yarısı sizden yarısı bizden” diyorlardı. Bu yeni fiyatlarla çiftçi sizin hala sözünüzü tutmanızı bekliyor. İthalatla köşeye sıkıştırılan, ürün fiyatı ile girdi fiyatı arasında ezilen, borcunu ödemekte zorlanan çiftçilerimiz, ekim gübresini atamaz, traktörünün deposunu dolduramaz hale geldi.

Nasıl üretim yapacağız? Bu durumda vatandaşın sofrasına koyacağı yiyeceklerin fiyatı nasıl artmadan duracak? Ama Saray’ın bunlar umurunda bile değil. Onlar yüzen, uçan, gezen, saraylarında millete ne anlatsak inanır zannediyorlar. Ekonomide pembe masallar anlatıyorlar. Yetmeyince, bugüne kadar yaptıkları her hatanın sorumluğunu, dış güçlere yıkıyorlar. O da yetmiyor kendilerini eleştiren, gerçekleri anlatan basını, muhalefeti, vatandaşı tehdit ediyor, yandaş mahkemeleri de cezalandırmaya kalkıyorlar.

AK PARTİ DÖNEMİNDE FAİZE VERİLEN PARA 470 MİLYAR DOLAR

Bu yılın ilk 8 ayına ait bütçe verilerine baktığımızda, bütçeden yapılan faiz ödemelerinin 12,5 milyar dolara ulaştığını görüyoruz. AK Parti döneminin tamamında, yani 2003’ten bu yana, bütçeden yapılan faiz ödemeleri 470 milyar dolar. Yani Adalet ve Kalkınma Partisi her gün 77 milyon doları vatandaşımızın cebinden almış vergiyle, faiz lobilerinin cebine koymuş.

Sonra da bağırıyorlar meydanlarda, “Aslında biz faize karşıyız”. Ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz. Diyorlar ki, “Borç yiğidin kamçısıdır, bir şekilde ödenir.” Evet ödenir, fakat ödeyecek geliri elde edecek üretimi yapabiliyorsanız ödenir. Aldığınız borçları AVM’ye, betona, inşaata yatırdıysanız üretim yapamazsınız. Bunu nereye ödeyeceksiniz? Paranız olmaz nasıl ödeyeceksiniz?

İYİMSER TAHMİNLERLE BİLE 3 YIL KAYIP

Türkiye’nin dış borçları hızla artıyor, geliri de 2013 yılından beri hızla düşüyor. Bakın, üyesi olduğumuz Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü Türkiye’yle ilgili tahminlerini yenilemiş. 2019’da Türkiye ekonomisinin yüzde 0,3 daralacağını; 2020’de de yüzde 1,6 büyüyeceğini öngörmüş.

Şimdi tabi buna diyebilirsiniz ki “Bir önceki tahminine göre durum çok daha iyi.” Ama OECD’nin “iyimserleşti” denen tahminleriyle dahi hesaplasak, Türkiye’nin 2018-2019-2020’yi kapsayan üç yıllık dönemde büyümesi, yüzde 2’nin altına düşüyor. Daha açık söylemek gerekirse, “yönetilmeyen savrulan” ülkemizde 2018-2020 dönemi kayıp.

SGK AÇIKLARI HIZLA ARTIYOR

Diğer taraftan SGK’na yapılan transferlerdeki artış artık dikkat çekmeye başlıyor. Bu yıl Ocak – Haziran döneminde SGK’ya yapılan devlet katkısı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 44 artmış. “Battı, bitti, iflas etti” dedikleri, Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’nun SSK Genel Müdürü olduğu dönemde SSK’nın açığı yıllık ortalama 1,8 milyar dolar. Sosyal Güvenlik Kurumlarının toplam yıllık ortalama açığı ise bu dönemde 3,2 milyar dolar.

Adalet ve Kalkınma Partisi iktidara geldikten sonra yani 2003-2018 arasında Sosyal Güvenlik Kurumlarının açığı yıllık ortalama 11,4 milyar dolar. Üstelik bu dönemde; emeklilik yaşı uzatılmış, sisteme devlet prim katkısı getirilmiş, prim ödeme gün sayıları artırılmış, emekli maaş bağlama oranları düşürülmüş… buna rağmen açıklar artmış.

“Demografik fırsat penceresinin” açık olduğu bir dönem; yani sosyal güvenlik pirimi ödeyebilecek yaştaki nüfusun, emekli maaşı ya da sosyal destek verilecek nüfustan daha hızla arttığı bir dönem. Böyle bir dönemde SGK açıklarının hele birde üstüne bu kadar tedbir alıyorsanız artmaması lazım. Ne yapıyorlar anlamak mümkün değil.

TANK PALET YARGIYA TAŞINACAK

Benim mühendislerimin ürettiği tank modelini, benim işçimle üretip, bana satacaklar… Bundan kim kazanacak? Yandaş işadamı ve Katar ordusu! Kaç paraya verildi, alım garantisi de verildi mi? Bu soruların cevabı ortada yok. Burada ciddi hukuksuzlukların olduğu ve yapılanın mevzuata uymadığı konusunda çok ciddi iddialar var.

Bu iddialar üzerinden Grup Başkanvekilimiz ve Sakarya Milletvekilimiz Engin Özkoç dava açacak. Ben buradan Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkanına sesleniyorum, “O kararı açıkla” diyen Ana Muhalefet Partisi’nin Genel Başkanı’na Genel Başkanımıza hakaret etmeyi bırakın. Bu soruyu soran gazetecileri azarlamayı bırakın. Millete kalkın bu büyük peşkeşin hesabını verin.”

[facebook][tweet][Google]

Bir cevap yazın